List motywacyjny

List motywacyjny wysyła się zazwyczaj razem z CV i formularzem aplikacyjnym do firmy w sprawie konkretnej posady. Jest on pierwszą (i być może jedyną) szansą, aby powiadomić pracodawcę, że jesteś zainteresowany stanowiskiem, masz odpowiednie kwalifikacje i jesteś najlepszym kandydatem do pracy.

Napisanie listu motywacyjnego to zadanie trudniejsze od stworzenia CV, ale równie ważne. Tak jak w przypadku CV, również tutaj powinieneś stosować następujące zasady:

  • list motywacyjny powinien być prosty, czytelny i łatwy do czytania – użyj odpowiedniego formatowania;
  • pisząc list motywacyjny staraj się nie przekraczać strony A4 – pisz konkretnie i zwięźle;
  • sprawdź dokładnie pisownię w liście motywacyjnym;
  • podkreśl, jak dobrze twoje zawodowe, edukacyjne i prywatne osiągnięcia pasują do danego stanowiska.

W liście motywacyjnym możesz zaprezentować swoją wiedzę o firmie i ustosunkować się do jej wartości, etosu i celów. Pisząc CV bardziej się koncentrujesz na umiejętnościach i doświadczeniu zdobytych w przeszłości, w liście motywacyjnym natomiast przedstawiasz swoją motywację i zdolność do przystosowania się. List motywacyjny powinien:

  • pokazać pracodawcy Twoje zainteresowanie i wiedzę na temat firmy;
  • podkreślić szczególne punkty w Twoim CV, które mają kluczowe znaczenie dla danego stanowiska;
  • zawierać dodatkowe, ważne kwestie, które nie znalazły sie w Twoim CV;
  • pisząc, staraj wcielić się w rolę rekrutującego i odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego on ma Ciebie zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną?”.

Wzór graficzny listu motywacyjnego może nawiązać do wzoru CV, do którego list motywacyjny będzie załączony.

 

Co należy zawrzeć w liście motywacyjnym?
Adresowanie.

Zawsze gdy jest to możliwe staraj się adresować list motywacyjny nie do biura czy działu, ale do konkretnej osoby. Zastanów się jak Ty byś odpowiedział/a na list motywacyjny adresowany do Ciebie oraz „Do działu personalnego”. Jeżeli nie znasz osoby, która zajmuje się rekrutacją, zadzwoń do firmy i spróbuj się dowiedzieć.

Wstęp.

Pierwsza część Twojego listu motywacyjnego powinna zawierać informacje o stanowisku, o które się ubiegasz (podaj numer referencyjny, jeżeli jest Ci znany). Należy napisać o rekomendacjach pochodzących z wewnątrz firmy. Jeśli odpowiadasz na ogłoszenie, odnieś się do niego i napisz gdzie oraz kiedy się ukazało.

Rozwinięcie.

W następnej części listu motywacyjnego wyjaśnij, dlaczego jesteś zainteresowany tą posadą. Daj do zrozumienia, że doskonale wiesz na czym polega praca na tym stanowisku.

Opisz krótko swoje kwalifikacje. W żadnym razie w liście motywacyjnym nie powtarzaj tutaj swojego CV. Podsumuj najbardziej istotne umiejętności i poprzyj je przykładami ich wykorzystania. W tym miejscu musisz również powiązać swoje kwalifikacje z oczekiwaniami firmy, czyli z treścią ogłoszenia.

Możesz wykorzystać środkową część listu motywacyjnego, żeby wytłumaczyć przerwy w Twoim życiorysie lub inne wątpliwe punkty w CV. Nigdy nie podawaj negatywnych informacji. Twój styl powinien być zawsze pozytywny i pewny.

Zakończenie.

W zakończeniu podziękuj rekrutującemu za przeczytanie listu motywacyjnego i wyraź gotowość przyjścia na rozmowę kwalifikacyjną.